måndag 6 september 2010

studie i it-styrning - CIO Sweden:

Fyra enkla IT-styrningsgrepp som ökar lönsamheten

Nu är det bekräftat: bra IT-styrning förbättrar företagets lönsamhet. Det är slutsatsen av en studie som Ernst & Young har gjort i samarbete med Linköpings universitet. Peter Engström är mannen som har lett studien.

- Det mest signifikanta är nog att det är så många som har svårt att göra det enkla i sammanhanget. Det är nämligen tämligen enkla grepp som kan ge bättre IT-effektivitet. Men många följer exempelvis inte upp IT-projekt och missar att involvera slutanvändare i projekten, säger Peter Engström som har lett studien och arbetar med bland annat IT-effektivisering inom Advisory Services på Ernst & Young.

Sådana missar står företag dyrt. Om användarna är med hela vägen under ett projekt avslutas 60 procent fler inom utsatt tid och 45 procent fler inom budget.

- Just det här är ju en fråga som många kämpar med. Studien visar att det faktiskt är ganska enkelt att åtminstone komma en bra bit närmare målet, säger Peter Engström.

Rapporten pekar på fyra enkla åtgärder som skulle få stor effekt för företags lönsamhet. Det första är just att involvera slutanvändare i projektet. Från första kravanalysen till slutförandet.

- Användarna har ofta väldigt mycket att bidra med och denna input är viktig att ta tillvara på för att få framgångsrika projekt, säger Peter Engström.

Den andra punkten handlar om att lägga ansvaret för att räkna hem projekten ekonomiskt hos de berörda affärsenheterna. Det motiverar och uppmuntrar affärssidan att ta en mer aktiv roll i projektet, och minskar risken för ändringar i projektens slutskeden.

Gör business case, eller investeringskalkyler. Det förefaller som en självklarhet, men är det uppenbarligen inte. De riktigt framgångsrika företagen försökte också att hitta och kvantifiera projektens mjuka värden, som användarnas effektivitet.

Slutligen pekar rapporten på vikten av att göra uppföljningar av IT-projekt. Det är enda sättet att lära av sina misstag och utveckla sitt sätt att arbeta med projekt.

- Påfallande var att bara 20 procent av CIO:erna på de företag som gjorde uppföljningar sa sig få tillräckligt med resurser för det, säger Peter Engström.

CIO:er på 34 börsnoterade bolag inom bland annat telekom, it och finanssektorn deltog i undersökningen.

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Han lyfter affären med it
som förebild

Partiernas it inför valet, del 4: Folkpartiet - CIO Sweden:

Folkpartiet ligger lågt med it-satsningar


- CIO Sweden:

Så dödar du farlig stress


Partiernas it inför valet, del 3: Centerpartiet - CIO Sweden:

Iphone viktigt vapen i Centerns valkamp


- CIO Sweden:

Oron lägger sig på Trafikverkets IT

(3 kommentarer)


Partiernas it inför valet, del 2: Moderaterna - CIO Sweden:

Moderaterna spårar nätgangsters

(45 kommentarer)


- CIO Sweden:

Ingen it-chef får årets Chefspris



- CIO Sweden:

Ett år med Google Apps
- så gick det

(4 kommentarer)


Partiernas it inför valet, del 1: Socialdemokraterna - CIO Sweden:

Socialdemokraterna inför valet: vågar inte drifta egen it

(12 kommentarer)


- CIO Sweden:

Informationsskydd
viktigare än terrorförsvar


- CIO Sweden:

"Släpp fram kraften i organisationen"


Ta ditt öde i hand - CIO Sweden:

Mia Törnblom: Eget ansvar är extra viktigt i CIO-rollen

(2 kommentarer)

Mest läst just nu

Debatt

- CIO Sweden:

Vad har hänt med klientsäkerheten?


- CIO Sweden:

"Gör kundrelationen till en it-fråga"

CIO Sweden som PDF

Roligare med iPad

Nytt nummer ute nu

- CIO Sweden:

CIO Sweden 4/2010

CIO Nyhetsbrev

Lägesrapporten 2010


Nyheter från CFO World

CIO partner - krönika

Uppe bland molnen

- CIO Sweden:

Ökad molnighet ger ändrat fokus

CIO-Twitter

Krönikor

- CIO Sweden:

När tystnaden talar

(1 kommentar)


- CIO Sweden:

Att resa med stil


- CIO Sweden:

Rapportera mera! Det är hög tid att visa upp sig


Månadens CIO

- CIO Sweden:

Hans it stöttar studenter och forskare


Se vår reklamfilm!

Boktips

- CIO Sweden:

KPI:erna som ger dig världsklass


- CIO Sweden:

En överlevnadshandbok för det moderna kontoret

CIO på Facebook

En bok för dig som CIO

IT and Leadership. Do IT Right!

Allt vd behöver veta om IT
vd-guiden
Säkerhetsguiden
Säkerhetsgudien 2006 från CIO

CIO Whitepaper

Är era it-system alltid tillgängliga?

Ämnen på idg.se

whitepapers & webcasts

Kundcase från företag

Vendors Voice | Till sajten

IDG PDF-shop

I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.

Aktuella event

Senaste nytt från CIO.com

Senaste nytt från CIO UK

Från CIO Australia

Från CIO New Zealand

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Alexandra Heymowska | Kontakta CIO | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Adress: Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 [Karta] | Copyright © 1996-2010 International Data Group