måndag 21 maj 2012

- CIO Sweden:

IBM - forskar för att överleva

I dåliga tider  frestas alla företag att skära ner på forskningen. Den genererar ju inga direkta intäkter – kanske inte ens indirekta. Men när årtiondets lågkonjunktur slog till valde IBM att skydda sin forskningsavdelning.
– Jag har aldrig blivit pressad att skära ner. För oss på IBM är forskning varken lyx eller pr, utan det är en livsnödvändighet, säger Robert Morris, huvudansvarig för IBM:s forskning inom tjänstesektorn.

Förra året skrev vd Sam Palmisano i ett brev till aktieägarna: ”Många företag kapar kostnader drastiskt i lågkonjunktur, även på områden som är viktiga för framtiden, men vi fortsätter att investera i forskning och utveckling. Vi ska inte bara rida ut stormen. Vi går till angrepp.”

Det verkar stämma: Sedan 2002 har IBM ökat forskningsbudgeten med 21 procent. Förra året var den 5,8 miljarder dollar. Tre tusen forskare jobbar i åtta IBM-labb världen över, ett nionde byggs nu i Brasilien.

Sällan går en vecka utan någon ny IBM-uppfinning. I mitten av september började man skeppa ”världens snabbaste processor”. Veckan innan hade man uppfunnit en optisk buss som var 50 procent snabbare än föregångaren – och veckan dessförinnan kom en virtualiseringsteknik som löser problemet att flytta jobb mellan datacenter i realtid. Och så vidare.

Asia Dent med ”världens snabbaste processor”
IBM-forskaren Asia Dent poserar med / lägger sista handen vid IBM:s snabbaste processor.

Uppfinningarna går också bortom persondatorn, hårddisken och relationsdatabasen. Det är resebokningssystemet Sabre, det är ögonoperationer med laser, och det är blodseparation för cancerbehandling. IBM har haft amerikanska rekordet i patent i 17 år i rad: 2008 tog man 4200 patent och 2009 hann man med 4900.
Men det bästa måttet på framgång är kanske inte antalet patent, utan att IBM tjänar pengar på dem.

Riskkapitalister  brukar kalla det att ”gå genom Dödsskuggans dal” – den tunga vägen mellan god forskning och lönsam produkt eller tjänst. Många tekniker lämnar den aldrig.
– Men vi har knäckt nöten. Vi har aldrig haft problem att lägga forskningen nära utvecklingen, säger Morris.

Knepet, förklarar han, är att få affärsenheterna – och till och med kunderna – engagerade i valet av vilka projekt man går vidare med.
– Vi bygger inte grejer i labbet som vi sedan måste försöka hitta sätt att använda. Vi är inget elfenbenstorn och ingen sandlåda, säger han.

Varje år lägger labben fram en rapport för ledningen med förslag på trender att följa. Ofta tar ledningen dem på orden. Tidigare i år gick IBM ut med prognosen att analys kommer att dra in 16 miljarder dollar för företaget år 2014. Området pekades ut i en labbrapport för snart tio år sedan!

Forskning på området har redan letat sig in i IBM:s system. Till exempel har IBM Research och IBM Global Business Services tagit fram analysprogram för att hitta skattesmitare.
– Vi byggde in realtidsanalys, så att varje gång en deklaration kommer in i systemet bedöms det automatiskt hur sannolikt det är att den innehåller skattefusk, säger Shaun Barry på Global Business Services.
– Är sannolikheten riktigt hög så stoppar vi all automatisk behandling och går vidare för hand.

En användare är finansdepartementet i New York. Skattefusket i staten uppskattas till nära en miljard dollar årligen. IBM:s system ska rädda 100 dollarmiljoner inom tre år.

Föga överraskande  investerar IBM enorma pengar i områden som man bedömer att tillämpad it kan revolutionera: analys, stadsplanering, biologi, energi och sjukvård.

I juli blev det klart att IBM ska investera hundra miljoner dollar i vårdteknik. IBM Research i Zürich jobbar med ”lab-on-a-chip”, som kan göra blodprov mycket billigare: en liten pryl som kan suga i sig ett prov och upptäcka olika proteiner som är tecken på virus och sjukdomar.
– Vi har stor erfarenhet av processortillverkning, som vi kan använda för att göra chips med gränssnitt mot det biologiska, säger Luc Gervais, ansvarig forskare.


Lab on a chip – verkligen litet.

Ett helt annat projekt är ett prognossystem för stadstrafik, som testas i bland annat Singapore. Med indata från sensorer på vägarna och en modell över stadens flöden kan det förutspå framtida trafikstockningar, vars uppkomst då kan bekämpas med programmerbara vägskyltar.
– Vi kalibrerar en uppsättning ­modeller på de mest aktuella upp­gifterna, och tillämpar dem på dataströmmen i realtid, säger IBM-forskaren Laura Wynter.

För IBM är forskning ett sätt att hitta framtidens marknader – eller skapa dem! Under sin hundraåriga historia har man gått från område till område: från hålkort till pc till världens största konsultbolag.
– När jag började med tjänsteforskning var det 100 procent it-tjänster. Nu jobbar vi på att förbättra våra kunders tjänster istället, säger Robert Morris.


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 9 kommentarer:

Världens snabbaste processor? - (Lord Flashheart) 2010-10-27 20:11

Bara lite vanlig IBM FUD - (kebabbert) 2010-10-28 11:33

Bara lite vanlig IBM FUD - (Schlange) 2010-10-28 15:25

Bara lite vanlig IBM FUD - (kebabbert) 2010-10-28 15:55

Bara lite vanlig IBM FUD - (Schlange) 2010-10-28 16:33

Bara lite vanlig IBM FUD - (RoffeR) 2010-10-28 20:02

Bara lite vanlig IBM FUD - (kebabbert) 2010-10-28 21:57

Bara lite vanlig IBM FUD - (kebabbert) 2010-10-28 21:51

Bara lite vanlig IBM FUD - (RoffeR) 2010-10-29 22:45

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fakta

Historia … IBM öppnade sitt första forskningslabb 1945 i ett gammalt klubbhus vid Columbia University, New York. 1961 flyttade det till Yorktown Heights och fick nament TJ Watson Research Center.
Antal forskare … 3 000
Labb … Almaden & San Jose, Kalifornien; Austin, Texas; Yorktown Heights & Hawthorne, New York; Cambridge, Massachusetts; Brasilien; Beijing & Shanghai, Kina; Haifa, Israel; Bangalore & New Delhi, Indien; Tokyo, Japan; Zürich, Schweiz.
Huvudområden … Datavetenskap, tjänster, lagring, analys, grid, nätverk, vård, samt ”en smartare planet”: stadsplanering, jordbruk, energi, samhällsstyre, infrastuktur, utbildning med mera.

Senaste nytt


Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Här minglar outsourcing-eliten i Stockholm



- CIO Sweden:

Talangjakten: Så bygger
CIO:erna sitt drömteam

(1 kommentar)


- CIO Sweden:

"Mobilitet tar oss tillbaka till jordbrukssamhället"


- CIO Sweden:

Svenska CIO:er
nöjda med molnet


- CIO Sweden:

Indiska outsourcing-leverantörer
bäst på kundnöjdhet


Nu ska Japans robotarmé börja göra nytta

Japan står inför en robotexplosion. Och de robotar som kommer nu ska inte vifta på svansen eller spela fiol - de ska arbeta för eller med oss människor.

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

CIO:er delar erfarenheter
på CIOs Global Sourcing-event



- CIO Sweden:

"Big data är den nya oljan"

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

Här är de antika systemen
som fortfarande används

(7 kommentarer)


- CIO Sweden:

Svenska företag spår
it-chefens framtid


- CIO Sweden:

Han vill göra e-litteraturen
tillgänglig för alla

(7 kommentarer)


- CIO Sweden:

"Alarmerande ointresse för
kunden på svenska företag"

(18 kommentarer)

Whitepaper

Allt för din BI-upphandling!

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 3/2012

Mer business intelligence

CIO-bloggar

Konferenser på G

CIO partner - krönika


- CIO Sweden:

Affärerna ska styra IT-miljön, inte tvärtom


- CIO Sweden:

IT-gränserna suddas i snabb takt


- CIO Sweden:

Skapa förändring: Walk the talk

Ny! Lägesrapporten 2012

Det våras för CIO:n ...

Vårerbjudande! Succéboken på köpet!

Månadens CIO

- CIO Sweden:

"It-chef är det sista jag vill bli sedd som"

(4 kommentarer)

Favorit i repris

Krönikor

- CIO Sweden:

"It-chefen borde våga vara rockstjärna"

(3 kommentarer)


- CIO Sweden:

EA-utbildning på högskolan


- CIO Sweden:

Framtiden ser ljus ut

Roligare med iPad

CIO Nyhetsbrev

CIO Sweden på Facebook


CIO Sweden i mobilen

Klicka här för att komma till CIO Swedens mobilsajt.
Ny mobilsajt!

Mest läst just nu

Webb-tv

Fyra CIO:er om CIO Sweden

CIO Sweden som PDF

Nyheter från CFO World


CIO-Twitter


Utvalda jobb

Utvalda företag

IDG PDF-shop

I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.

Aktuella event

Senaste nytt från CIO.com

Senaste nytt från CIO UK

Från CIO Australia

Från CIO New Zealand

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Alexandra Heymowska | Kontakta CIO | Om cookies, personuppgifter & copyright
Adress: Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 [Karta] | Copyright © 1996-2011 International Data Group