- CIO Sweden:

CIO:er prioriterar kundkontakt

– IBM:s studier är unika eftersom det rör sig om stora, globala studier som bygger på personliga intervjuer istället för enkätsvar, säger Mikael Haglund, teknisk direktör på IBM.

En av de saker som Mikael Haglund fann mest intressant under arbetet med studien var att CIO:ernas svar i så stor utsträckning överensstämde med det som CEO:erna sagt i en liknande undersökning.

– Likheten var så stor att de som gjorde utvärderingarna var tvungna att dubbelkolla att man inte av misstag kopierat med datafilerna från CEO-studien.

– Det visar att det man brukar säga om att ”it och verksamhet inte förstår varandra” eller att ”den ena handen inte vet vad den andra håller på med” tycks alltså inte stämma, åtminstone inte statistiskt sett över en stor population.

En av CIO:ers främsta prioriteringar är att skapa bättre kundkontakter, något som de redan i 2009 års studie uppgav att de strävade efter.

Dubbelt så många ut i molnet
När det gäller konkret it visar studien att 60 procent av de intervjuade planerar att flytta över tjänster till molnet under de kommande fem åren. Det är nästan dubbelt så många som för två år sedan.

– Det är absolut inte överraskande eftersom det pratats så mycket om det under de senaste åren. Av de trender som vi tittat på är molnet den som snabbast rört sig framåt och som har gått från något som upplevts som intressant till att bli något som de flesta känner man måste ha med i sin strategi.

De flitigaste molnanvändarna är CIO:er inom media och underhållningsbranschen (73 procent), inom skola och utbildning (71 procent) och inom bilindustrin (70 procent). Sju av tio CIO:er i USA, Japan och Sydkorea uppgav att molnet var en topp-prioritet.

8 av 10 satsar på BI
Business Intelligence och analys var ett annat viktigt område för de intervjuade CIO:erna. Fyra av fem CIO:er uppgav att de försöker hitta sätt att hantera växande datamängder och att BI och analys därför var deras viktigaste prioritet just nu.

– BI och data warehouses har ju funnits under ett antal år. Men det finns också nya tekniker som är på väg in, där man exempelvis använder sig av social data: Vad är det som sägs just nu om våra produkter eller om våra konkurrenters produkter? säger Mikael Haglund.

– Man får även in nya datakällor och nya typer av ostrukturerad information och det innebär att vi kommer att få se nya tekniker och nya produkter på marknaden,

Mobilitet viktigast inom resebranschen

Mobila verktyg har också seglat upp som ett viktigt område för de flesta. En fjärdedel av de tillfrågade CIO:erna uppger att den mobila tekniken inneburit banbrytande förändringar på marknaden. De branscher där man funnit störst användning för mobila verktyg var reseindustrin där hela 91 procent av CIO:erna uppgav att man använda sig av olika typer av mobila lösningar och nöjes och underhållningsindustrin (89 procent).

Områden som tidigare varit heta, som virtualisering, riskhantering och compliance anses fortfarande vara viktiga men de ligger inte längre i topp på CIO:ernas prioriteringslista (förutom i vissa branscher som finans och banksektorn där riskhantering och compliance fortfarande är topp-prioritet).

Mindre resurser på infrastruktur

IBM:s studie visar att de projekt som CIO:er driver har förändrats över tid. Allt fler spenderar mindre tid och resurser på infrastruktur medan mer tid och resurser läggs på utveckling och på att hjälpa företaget bygga affärsvärden.


2011-05-17 12:07

Gratis nyhetsbrev -- Nyheter från CIO Sweden i din e-post varje vecka

The Winner takes it all! Ses vi på Österåkers Golfklubb 26 juni?


Vi håller just nu på att uppgradera våra kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Fakta

  • Förenkling. 80 procent av CIO:erna uppgav att de drev projekt för att förenkla interna processer.
  • CIO:er är som CEO:er. För första gången överensstämmer CIO:ernas framtidsvision nästan helt med CEO:ernas. Båda uppger att deras topp-prioriteringar är att stärka relationen med kunder, att höja kompetensen hos medarbetarna och att utvinna mer ur information.
  • Kostnadsreducering kommer att vara viktigt även i fortsättningen i och med att CIO:er tvingas göra mer med mindre resurser samtidigt som man förväntas driva kreativitet och innovation.

Senaste nytt


Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Så bra är ni på att outsourca


- CIO Sweden:

Hans app ska få oss att shoppa socialt


- CIO Sweden:

Många företag sårbara vid attack


- CIO Sweden:

Därför sänker byod pc-försäljningen


- CIO Sweden:

Forrester: It-avdelningen är borta 2020


- CIO Sweden:

It-avdelningen bommar krav på mobilitet


- CIO Sweden:

"Prata mat med indier"


- CIO Sweden:

"CIO:n är viktigare än vd"


- CIO Sweden:

Därför ska du vara en coachande chef


- CIO Sweden:

Han är årets CIO - i Danmark


- CIO Sweden:

Så håller CIO:erna sig i form


- CIO Sweden:

"CIO:er behöver förbättra kundupplevelsen"


- CIO Sweden:

CIO:er sällan engagerade i hållbarhet


- CIO Sweden:

"Kommunala it-avdelningar är slöseri med skattepengar"


- CIO Sweden:

Gartner tappar tron på NFC


- CIO Sweden:

Säkerhetshål i säkerhetsprogram ökar


- CIO Sweden:

Viaplay byggde allt från början


- CIO Sweden:

"Ta makten från cheferna och ge till de anställda"


- CIO Sweden:

Canal Digital konsoliderar för att bli snabbare


- CIO Sweden:

Tv-branschen ritas om - så möter TV4 framtiden

På gång

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 4/2013

Bio med CIO

CIO Partner-krönikor

- CIO Sweden:

"Outsourca molnet - vår erfarenhet"


- CIO Sweden:

"Outsourca IT-recovery!"

CIO-blogg

Krönikor

- CIO Sweden:

Reflektion i hängmattan


- CIO Sweden:

Vad gör alla EA-forskare hela dagarna?


- CIO Sweden:

Så får du konsulternas kunskap att stanna i bolaget

Mest läst just nu


CIO överallt

CIO Sweden på:           

Artikelarkivet

Lägesrapporten 2013

CIO överallt


Håll koll med våra nyhetsbrev – CIO-brevet, Ledarskap & Styrning och SOA/EA. Anmäl dig här!

Köp CIO Sweden som PDF i IDG Shop.

Följ oss på:           





Aktuella event

Lediga jobb

Utvalda jobb

Mer business intelligence

CIO-twitter

Adtech Har du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Ulrika Sandhill.

Kontakta CIO Sweden

Om cookies, personuppgifter & copyright

Adress: Karlbergsvägen 77, 106 78 Stockholm.
Telefon: 08-453 60 00 [Karta

Copyright © 1996-2012 International Data Group