tisdag 22 maj 2012

- CIO Sweden:

Vi borde jobba mindre på jobbet

Så här i juletider är det ofta svårt att få vardagen att gå ihop. Jobbet är stressigare än någonsin, samtidigt som familjen förväntar sig en jul som får Carl Larssons att kännas torftig. Då är det lätt att se hur en mer flexibel syn på arbete skulle kunna bidra till minskad stress, och öka människors välbefinnande och trivsel på jobbet.

På Microsoft har vi en tillåtande attityd när det gäller arbete hemifrån eller från annan plats än på kontoret. Att färdigställa en presentation, uppdatera en budget eller leda en konferens hemifrån är inget problem utan en möjlighet.

Med våra egna verktyg kan våra medarbetare arbeta och samarbeta oavsett var de befinner sig. Det kombinerar vi med tydlig målstyrning, som värderar resultat av utfört arbete istället för antal timmar som spenderats vid skrivbordet.

Det är min övertygelse att om vi underlättar för medarbetarna att jobba hemma ibland så vinner vi som företag på det. Det handlar inte bara om att få vardagen att gå ihop, utan att få mer gjort – minuter slipper försvinner i avgasstinna bilköer och trånga kollektivtransporter.

På kort sikt vinner såväl medarbetare som företag på detta. Jag är också övertygad om att det finns en långsiktig vinst för företagen som får lättare att behålla personal och attrahera nyckelkompetenser. När fler väljer att arbeta hemma kommer det att ändra kraven på arbetsmiljön på våra kontor. Funktionella utrymmen för möten och samarbete blir viktigare än skrivbordsplatser.

Vi på Microsoft vill manifestera fördelarna med en mer flexibel syn på arbetet. Vi gör det genom att vi har utsett den 8 februari 2012 till ”Jobba hemma-dagen”, då vi hoppas att många väljer att just jobba hemma. Så passa på att stanna hemma och upptäck en ny syn på effektivt arbete.

Per Adolfsson, vd Microsoft Sverige AB

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Willys nya CIO brinner
för att skapa värde av siffror

(2 kommentarer)



BYOA är det nya BYOD

Bring your own device har fört med sig nya utmaningar för it-avdelningen men det slutar inte där. För CIO:er är det bara att kavla upp armarna när vi nu går in i fas två som stavas BYOA.

(4 kommentarer)


- CIO Sweden:

Här minglar outsourcing-eliten i Stockholm


- CIO Sweden:

Talangjakten: Så bygger
CIO:erna sitt drömteam

(1 kommentar)


- CIO Sweden:

"Mobilitet tar oss tillbaka till jordbrukssamhället"


- CIO Sweden:

Svenska CIO:er
nöjda med molnet


- CIO Sweden:

Indiska outsourcing-leverantörer
bäst på kundnöjdhet



Nu ska Japans robotarmé börja göra nytta

Japan står inför en robotexplosion. Och de robotar som kommer nu ska inte vifta på svansen eller spela fiol - de ska arbeta för eller med oss människor.

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

CIO:er delar erfarenheter
på CIOs Global Sourcing-event


- CIO Sweden:

"Big data är den nya oljan"

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

Här är de antika systemen
som fortfarande används

(7 kommentarer)


- CIO Sweden:

Svenska företag spår
it-chefens framtid

Whitepaper

Allt för din BI-upphandling!

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 3/2012

Mer business intelligence

CIO-bloggar

Konferenser på G

CIO partner - krönika


- CIO Sweden:

Affärerna ska styra IT-miljön, inte tvärtom


- CIO Sweden:

IT-gränserna suddas i snabb takt


- CIO Sweden:

Skapa förändring: Walk the talk

Ny! Lägesrapporten 2012

Det våras för CIO:n ...

Vårerbjudande! Succéboken på köpet!

Månadens CIO

- CIO Sweden:

"It-chef är det sista jag vill bli sedd som"

(4 kommentarer)

Favorit i repris

Krönikor

- CIO Sweden:

EA-utbildning en fortsättning


- CIO Sweden:

"It-chefen borde våga vara rockstjärna"

(3 kommentarer)


- CIO Sweden:

EA-utbildning på högskolan

Roligare med iPad

CIO Nyhetsbrev

CIO Sweden på Facebook


CIO Sweden i mobilen

Klicka här för att komma till CIO Swedens mobilsajt.
Ny mobilsajt!

Mest läst just nu

Webb-tv

Fyra CIO:er om CIO Sweden

CIO Sweden som PDF

Nyheter från CFO World


CIO-Twitter


Utvalda jobb

Utvalda företag

IDG PDF-shop

I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.

Aktuella event

Senaste nytt från CIO.com

Senaste nytt från CIO UK

Från CIO Australia

Från CIO New Zealand

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Alexandra Heymowska | Kontakta CIO | Om cookies, personuppgifter & copyright
Adress: Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 [Karta] | Copyright © 1996-2011 International Data Group