– För att bli ännu bättre som chef och ledare, och vara väl förberedd för att så småningom kunna ta nästa steg i min karriär.
Lena Tollerz Törn sökte till programmet redan för ett par år sedan, när hon var CIO på Skatteverket. Hon blev antagen även den gången, men beslutade sig för att tacka nej till platsen eftersom hon i samma veva skulle byta jobb, till hennes nuvarande. Jag hade en dialog med min chef och med Gunilla Arhén, vd och grundare av Ruter Dam, och vi var alla ense om att det är en bra bas att ha jobbat ett år på nya jobbet inför deltagande i programmet.
– Ruter Dam tar mycket tid och som ny CIO på ett företag behöver jag också mycket tid
Men nu har hon varit på SPP i ett år och känner att hon är redo att gå in i Ruter Dam-programmet.
Vad kommer hända?
– Det är 22 arbetsdagar som är schemalagd tid med bland annat seminarier.
– Jag får också en intern mentor och en extern mentor. Den interna är Lars Løddesøl som är CFO och COO i Storebrand-koncernen där SPP ingår. Honom kommer jag att träffa en gång i månaden.
– Min externa mentor är Johan Skoglund som är vd och koncernchef på JM Bygg.
Vad är vitsen med två mentorer?
– Jag får rådgivning av duktiga personer som kommit längre i sina karriärer än vad jag kommit. Lars sitter i koncernledningen i den koncern jag arbetar i och kan ge bra råd, hur jag kan förbereda mig inför nästa steg i karriären och hjälpa mig att se vilka möjligheter till det som finns inom koncernen.
– Den externa mentorn är en person som är vd för börsnoterat bolag, med alla utmaningar som det innebär. Han kan ge ett externt perspektiv på exempelvis utmaningar som jag har i jobbet och bidra med sin erfarenhet. Och det kan ju vara så att man inte vill resonera kring vissa frågor med någon inom koncernen.
Vilka förväntningar har du på programmet?
– Mina förväntningar är att jag själv ska bli en starkare chef. Mer förberedd för det som är nästa steg.
– Jag har förväntningar om att få ett bra utbyte med mina mentorer. Och att jag förvaltar den tid de gör tillgänglig för mig på bästa sätt.
– Jag har förväntningar på att det vi gör inom ramen för programmet hjälper mig att se vad jag är riktigt bra på och vartåt jag siktar. Och jag räknar också med att bygga ett starkt nätverk.
Vilket är ditt karriärmässiga mål?
– Det är att få ett större ansvar inom koncernen, antingen genom att bli befordrad eller genom att jag får ett bredare ansvarsområde.
– På längre sikt är mitt mål att bli CIO eller COO på ett börsnoterat bolag.
Hur ser du på CIO-rollens utveckling?
– CIO:er strävar efter att vara bredare och ännu mera affärsorienterade och ser sig själva som en viktig del i vad företaget gör. De ser att it är en integrerad del i affärsmodellen för många företag idag. Och företagsledare vill ha en cio som är affärsmässig och har en tydlig resultatsträvan.

Av














Freddie Larsson, CIO, Xdin:













Håll koll med våra






I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.