I London har alla invånare en bestämd åsikt om kollektivtrafiken, därför är det inte konstigt att Steve Townsend inte är den mest frispråkige av CIO:er. Som hög chef på TfL har han lärt sig att hålla en låg profil även om han gärna diskuterar områden där han anser att det går att förbättra stadens transportnät med hjälp av it.
TfL är uppdelat i två verksamheter. Gemensamt för dessa är att de är oumbärliga för Londons infrastruktur.
Den första delen är inriktad på Londons tunnelbana och spårtrafiken. Den andra delen av organisationen har hand om gatutrafiken, belysning, trafikljus och trängselskatt.
För den första delen av verksamheten handlar it-kraven framförallt om att ha gemensamma, centrala tjänster. Den andra delen innefattar flera specialiserade tjänster, som hantering av den spårbundna verksamheten och vagnparken. En stor del av dessa tjänster är outsourcade och mycket av Steve Townsends arbete går ut på att sköta samarbetet med leverantörerna och se till att verksamheten får det it-stöd som behövs.
Mellan de två driftsverksamheterna finns en tredje enhet som har hand om processer som personal, marknadsföring och kundtjänst. SOM CIO måste Steve Townsend även understödja dessa system.
Det dokumentet TfL lyder under, och som i slutänden bestämmer inriktningen på Townsends it-strategi, är den transportpolicy som London Assembly (motsvaras av svenska landsting) fastställt.
– Vi styrs också av Londons behov av kollektivtrafik. De kommande 12 till 18 månaderna innebär detta att vi måste ta hänsyn till de påfrestningar som de olympiska spelen ställer på kollektivtrafiken.
De förändringar som vi genomför inför London-OS måste också vara användbara långt efter det att spelen avslutat, säger han.
Att storstadsmiljön är så föränderlig komplicerar förstås TfLs uppgift. I takt med att London växer måste TfL ständigt ompröva sina möjligheter att klara resenärernas behov. Stadens befolkningsstruktur förändras också sakta men säkert. Företag flyttar till nya områden som blir attraktiva medan andra dör ut. Detta påverkar också bostadsområdena och TfL som måste tillhandahålla pendlingsmöjligheter.
En nysatsning som kommer att påverka resemönstret är Crossrail-projektet vars målsättning är en obruten förbindelse mellan Londons östra och västra delar.
Tanken med projektet är att skapa ett friare trafikflöde och minska isoleringen av vissa stadsdelar, samtidigt som man minskar trycket på andra delar där det finns ett orimligt högta krav på allmänna transporter.
– En av de spännande sakerna med London är att staden befinner sig i ständig omvandling och vi, som organisation, måste spegla det, säger Townsend.
För att sporra nytänkande inom organisationen håller TfL för tillfället på att se över ledningsstrukturen för att se hur man bäst kan ta till vara på initiativ och idéer bland drivna personer inom organisationen. Den hårda ekonomiska situationen kräver att TfL på ett bättre sätt integreras med andra myndigheter som sköter de gemensamma strukturer som håller London i gång. Den här typen av samarbeten kommer att bli speciellt viktiga för it-avdelningen.
– De historiska strukturerna måste ses över in i minsta detalj. Vi måste utveckla strategier för att effektivisera arbetet och samarbeta inom organisationen så väl som med andra myndigheter i staden. Den här typen av samarbeten är viktiga för att klara av de utmaningar som vi ställs inför i framtiden, säger Steve Townsend.
Av Julian Goldsmith, CIO UK
Översättning: Anders Lotsson















Freddie Larsson, CIO, Xdin:













Håll koll med våra






I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.