- CIO Sweden:

Så tycker CIO:erna om Windows 8

Sida 1 / 3
Martin Adamsson, CIO, Stokab: ”Det kommer att bli stora förändringar”

Vad har du för förväntningar på Windows 8?

– Jag har varit inne och kollat på Windows 8 både från organisationens sida och som privatperson. Jag tror att lanseringen av  Windows 8 kommer att leda till stora förändringar.

– Dels kommer vi att se en stor uppgradering av samtliga Microsoft-produkter nästa år. Nästan alla produkter kommer att ha ny funktionalitet, och jag tror att det kommer att vara väldigt mycket BI.

– Windows 8 är ju ett öppet system som redan från början kommer att vara anpassat till väldigt många olika typer av enheter, pc, läsplattor, och telefoner. Sedan kommer funktionaliteten att aktualiseras så att man kan peka på telefonen, på plattor och pc med pekskärmar.

– I och med att det lanseras på så många olika enheter blir det samma gränssnitt. Så att du kommer att känna igen dig om du jobbar på Windows 8 på din pc eller din telefon, i både applikationer och hur det fungerar.

Vad kommer detta att innebära för företagen?
– En sak som jag sett, som det kanske inte finns så mycket information om, är att det är en stark integration mellan arbetssfären och den privata sfären. Du kan logga in med ditt Windows-konto eller ditt Live-konto och förmodligen kommer man att integrera alla de inställningar så att de lagras i ditt Live-konto istället för att skötas via företaget. Detta innebär att gränsen mellan privat och arbetsrelaterat kommer att suddas ut.
 
Hur kommer företagen att reagera på det?
– Jag tror att företagen redan nu måste börja tänka på hur man ska hantera att arbetslivet och privatlivet blir starkt integrerat. Med de sociala medier och sociala kanaler som tillkommit under de senaste åren är det ibland svårt att avgöra vad som används inom jobbet och vad som används privat.

– Ta till exempel Linkedin, som ju är en typ av socialt nätverk. Det används också för affärer. Facebook används ju mestadels privat, men där finns det också många kanaler till leverantörer.

– Gränserna kommer att suddas ut, och då måste man leva i en icke-avdelad värld. Många företag har kanske företagshemligheter och vill inte att anställda ska kunna gå in och plocka ut information men att separera arbete från privat kommer att bli väldigt svårt. Det kommer säkert också bli svårt för företagen att ställa om sig, men jag tror att den yngre generationen förväntar sig det.

Vad kommer lanseringen av Windows 8 att innebära för Stokab?
– Jag kan inte bedöma det idag. För vi har inte tittat på det på det sättet. Vi har tittat mer på vad som kan dölja sig bakom lanseringen.

2012-03-07 17:09

Gratis nyhetsbrev -- Nyheter från CIO Sweden i din e-post varje vecka

The Winner takes it all! Ses vi på Österåkers Golfklubb 26 juni?


Vi håller just nu på att uppgradera våra kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Hans app ska få oss att shoppa socialt


- CIO Sweden:

Många företag sårbara vid attack


- CIO Sweden:

Därför sänker byod pc-försäljningen


- CIO Sweden:

Forrester: It-avdelningen är borta 2020


- CIO Sweden:

It-avdelningen bommar krav på mobilitet


- CIO Sweden:

"Prata mat med indier"


- CIO Sweden:

"CIO:n är viktigare än vd"


- CIO Sweden:

Därför ska du vara en coachande chef


- CIO Sweden:

Han är årets CIO - i Danmark


- CIO Sweden:

Så håller CIO:erna sig i form


- CIO Sweden:

"CIO:er behöver förbättra kundupplevelsen"


- CIO Sweden:

CIO:er sällan engagerade i hållbarhet


- CIO Sweden:

"Kommunala it-avdelningar är slöseri med skattepengar"


- CIO Sweden:

Gartner tappar tron på NFC


- CIO Sweden:

Säkerhetshål i säkerhetsprogram ökar


- CIO Sweden:

Viaplay byggde allt från början


- CIO Sweden:

"Ta makten från cheferna och ge till de anställda"


- CIO Sweden:

Canal Digital konsoliderar för att bli snabbare


- CIO Sweden:

Tv-branschen ritas om - så möter TV4 framtiden


- CIO Sweden:

"Låt analyserna blicka framåt - inte bakåt"

På gång

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 4/2013

Bio med CIO

CIO Partner-krönikor

- CIO Sweden:

"Outsourca molnet - vår erfarenhet"


- CIO Sweden:

"Outsourca IT-recovery!"

CIO-blogg

Krönikor

- CIO Sweden:

Reflektion i hängmattan


- CIO Sweden:

Vad gör alla EA-forskare hela dagarna?


- CIO Sweden:

Så får du konsulternas kunskap att stanna i bolaget

Mest läst just nu


CIO överallt

CIO Sweden på:           

Artikelarkivet

Lägesrapporten 2013

CIO överallt


Håll koll med våra nyhetsbrev – CIO-brevet, Ledarskap & Styrning och SOA/EA. Anmäl dig här!

Köp CIO Sweden som PDF i IDG Shop.

Följ oss på:           





Aktuella event

Lediga jobb

Utvalda jobb

Mer business intelligence

CIO-twitter

Adtech Har du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Ulrika Sandhill.

Kontakta CIO Sweden

Om cookies, personuppgifter & copyright

Adress: Karlbergsvägen 77, 106 78 Stockholm.
Telefon: 08-453 60 00 [Karta

Copyright © 1996-2012 International Data Group