- CIO Sweden:

"Jag vill provocera"

Freddie Larsson är CIO och kvalitetschef på teknikkonsultbolaget Xdin – och CIO Swedens nya bloggare.

Vad kommer din blogg att handla om?

– Jag kommer ursprungligen från tekniksidan men har också varit managementkonsult och jobbat med ledning och styrning av större organisationer.

– Jag hoppas kunna provocera lite. Personligen är jag inte så intresserad av teknik, min målsättning är att lyfta frågor som inte har med it att göra. Chefsfrågor som skulle kunna vara intressanta för vilken ledare som helst, även om det kommer vara lite vinklat åt CIO-rollen. Det kan handla om individen i centrum, ledarskap, medarbetarskap, förändringsarbete, delaktighet och kundservice.

Du skriver också på en ledarskapsbok, vad handlar den om?

– Första gången jag fick en chefsroll började jag fundera över hur man kan bli en bättre chef och ledare och varför många it-projekt går i stå, man övertrasserar budgetar och tidsram och så vidare.

– Efter att ha funderat ett tag kom jag fram till att svaret ligger i bristen på ett personligt och individbaserat ledarskap.

– Med den insikten i bagaget började jag skriva på min ledarskapsbok  "Det självspeglande ledarskapet" som kommer ges ut nästa år. Den tes jag driver i boken är att allt ledarskap utgår från individen. All din kunskap, dina erfarenheter och sådant som präglat dig under uppväxten speglar vem du är och det i sin tur påverkar din ledarskapsstil.

– Jag tror inte på teorin om det situationsanpassade ledarskapet som säger att man kan välja ledarskapsstilar beroende på medarbetare, situationer och så vidare. Jag menar att du utgår ifrån dig själv och dina instinkter är det som gör att du agerar på ett visst sätt. Om man ska förändra sitt ledarskap måste man förändra sig själv.

Är det inte svårt att förändra sig själv?

– Jo, det är svårt. I boken beskriver jag en metod som jag kallar "de fyra själven" som börjar med självinsikt och en vilja att förändra sig. Det behöver inte vara så komplicerat, det kan handla om att få självinsikt genom att lyssna på vad folk säger om dig och förstå hur de uppfattar ditt beteende.

– När du fått självinsikt kan du börja jobba med din självkänsla och din självacceptans. Det handlar delvis om att acceptera att du är sämre på vissa delar och att du måste jobba med dem. Först när du inser och accepterar dina brister kan du börja förändras.

Följ Freddies blogg här.


2012-04-27 14:14

Gratis nyhetsbrev -- Nyheter från CIO Sweden i din e-post varje vecka

The Winner takes it all! Ses vi på Österåkers Golfklubb 26 juni?


Vi håller just nu på att uppgradera våra kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Hans app ska få oss att shoppa socialt


- CIO Sweden:

Många företag sårbara vid attack


- CIO Sweden:

Därför sänker byod pc-försäljningen


- CIO Sweden:

Forrester: It-avdelningen är borta 2020


- CIO Sweden:

It-avdelningen bommar krav på mobilitet


- CIO Sweden:

"Prata mat med indier"


- CIO Sweden:

"CIO:n är viktigare än vd"


- CIO Sweden:

Därför ska du vara en coachande chef


- CIO Sweden:

Han är årets CIO - i Danmark


- CIO Sweden:

Så håller CIO:erna sig i form


- CIO Sweden:

"CIO:er behöver förbättra kundupplevelsen"


- CIO Sweden:

CIO:er sällan engagerade i hållbarhet


- CIO Sweden:

"Kommunala it-avdelningar är slöseri med skattepengar"


- CIO Sweden:

Gartner tappar tron på NFC


- CIO Sweden:

Säkerhetshål i säkerhetsprogram ökar


- CIO Sweden:

Viaplay byggde allt från början


- CIO Sweden:

"Ta makten från cheferna och ge till de anställda"


- CIO Sweden:

Canal Digital konsoliderar för att bli snabbare


- CIO Sweden:

Tv-branschen ritas om - så möter TV4 framtiden


- CIO Sweden:

"Låt analyserna blicka framåt - inte bakåt"

På gång

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 4/2013

Bio med CIO

CIO Partner-krönikor

- CIO Sweden:

"Outsourca molnet - vår erfarenhet"


- CIO Sweden:

"Outsourca IT-recovery!"

CIO-blogg

Krönikor

- CIO Sweden:

Reflektion i hängmattan


- CIO Sweden:

Vad gör alla EA-forskare hela dagarna?


- CIO Sweden:

Så får du konsulternas kunskap att stanna i bolaget

Mest läst just nu


CIO överallt

CIO Sweden på:           

Artikelarkivet

Lägesrapporten 2013

CIO överallt


Håll koll med våra nyhetsbrev – CIO-brevet, Ledarskap & Styrning och SOA/EA. Anmäl dig här!

Köp CIO Sweden som PDF i IDG Shop.

Följ oss på:           





Aktuella event

Lediga jobb

Utvalda jobb

Mer business intelligence

CIO-twitter

Adtech Har du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Ulrika Sandhill.

Kontakta CIO Sweden

Om cookies, personuppgifter & copyright

Adress: Karlbergsvägen 77, 106 78 Stockholm.
Telefon: 08-453 60 00 [Karta

Copyright © 1996-2012 International Data Group