Björn Söderberg - en it-svensk i Nepal

Här jobbar de nepalesiska teknikerna med strömmande video-plattformen Anaconda.

- CIO Sweden:

Så blev han en it-profil i Nepal

Sida 1 / 3
Björn Söderberg i vimlet i Kathmandu
Björn Söderberg i vimlet i Kathmandu
Fyra månader i Sverige, åtta i Nepal. Så ser långpendlarlivet ut för Björn Söderberg, den unge it-entreprenören och inspirationsföreläsaren som blivit en frontfigur inom csr, corporate social responsibility, med sitt Nepal-baserade företag Websearch.

När vi möts är det på hans Stockholmsarbetsplats, ett kontorshotell på Södermalm med hänförande utsikt över Riddarfjärden.
– Men jag känner mig mer hemma i Himalaya, förklarar Björn Söderberg medan han kämpar med den motstridiga kaffemaskinen.

Så har det också hunnit gå elva år sedan han för första gången satte sig på planet till Nepals huvudstad Kathmandu med siktet inställt på att bli volontärarbetare. Den blott 19-årige Björn hade då precis gått ut gymnasiet i Växjö och påbörjat sina studier i psykologi vid Lunds Universitet. Men redan efter fyra dagar kände han att det inte riktigt var ”hans grej”.
– Jag hade haft ett helvete i skolan då jag tyckte att jag inte passade in. Jag ville ut i världen och träffa folk med andra värderingar, säger han.

Lösningen blev en enkel biljett till Nepal, till ett jobb som volontärarbetare. Under sitt första år bodde han i ett slumområde med en grupp nepalesiska ungdomar. Det var hårt och ovant, och efter två månader var han beredd att ge upp och resa hem.
– Men sedan tänkte jag på mina nepalesiska kompisar. Jag kunde inte gärna lämna dem i sticket, jag var tvungen att göra något .

Från återvinning till it

Björn Söderberg valde att stanna och tillsammans med sina nyfunna vänner startade han ett pappersåtervinningsföretag, Watabaran, som samlade in och återvann det pappersskräp som fanns överallt i slumområdet.

Företagets gick allt bättre och snart kunde man ge fler människor arbete.Björn blev den naturlige ledaren. Det var inget han hade planerat, men han märkte snart att det var honom folk vände sig till med frågor och tankar.
– Då tänkte jag: ”Nu kan jag absolut inte åka hem”, och så stannade jag!

Livet som företagare gav också mersmak. Och efter sex år ville Björn Söderberg gå vidare och skapa ett företag som hade inverkan på nationell nivå. Resultatet blev it-företaget Websearch där ett av målen var att få unga, talangfulla människor att stanna i Nepal och utveckla landet.
– Det finns många driftiga ungdomar i Nepal. Problemet är att de gör allt för att åka därifrån. De som borde driva utvecklingen flyttar utomlands, förklarar Björn Söderberg.

Genom att starta ett svenskt ­företag i Nepal ville han ge duktiga unga ungdomar en möjlighet att ­utvecklas och tjäna en bra lön – utan att behöva lämna Nepal. Att valet föll på it var ingen slump, enligt Björn Söderberg.
– Jag har alltid varit duktig på it. Jag startade min första webbyrå i Växjö när jag var 16 år och på pappersföretaget jobbade jag mycket med sökordsoptimering, berättar han.


Gratis nyhetsbrev -- Nyheter från CIO Sweden i din e-post varje vecka

The Winner takes it all! Ses vi på Österåkers Golfklubb 26 juni?


Vi håller just nu på att uppgradera våra kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus

Fakta

Huvudstad ... Kathmandu
Språk ... Nepali
Invånare ... 29,9 miljoner
Religion ... 81 % hinduer, 11 % buddhister, 4 % muslimer, 4 % kirater
Sysselsättning ... Störst är jordbruks- och tjänstesektorn.

Statsskick ... Republik sedan 2008 då maoister efter flera års inbördeskrig vann valet och störtade kungen och regerin­gen. Idag leds landet av en koalitionsregering. Fem premiärministrar har avlöst varandra de senaste fyra åren.

Ålder ... 30 år
Yrke ... Vd Websearch, föreläsare, entreprenör.
Bor ... Stockholm 4 mån/år, Kathmandu 8 mån/år.
Utbildning ... Livets hårda skola.
Familj ... Fru Bina Shrestha Söderberg och styvsonen Chand.

Därför Nepal ... Fick tips av en vän som är resejournalist. Hade även kontakt med ”Namaste Nepal Society”, en svensk ideell förening som jobbar med biståndsprojekt i Nepal.

Ingång i it-branschen ... ”En dag blev jag utslängd från fysiken då jag ville bygga ett vindkraftverk. Som hämnd lade jag in ett virus i min lärares miniräknare. Det var då jag insåg att jag var rätt bra på virus så jag började ta betalt för att rensa datorer från virus”.
Motto ... ”Det är okej att misslyckas.”

Grundat ... 2006
Anställda ... 32 i Nepal, 4 i Sverige.
Omsättning ... 6 miljoner kronor.
Kunder ... Röda korset, Stockholm Läns Landsting, Utbildningsradion, Kolmårdens djurpark, Suzuki, Mitsubishi Motors, Centrum för ät­störningar m fl
Verksamhet ... 25 % webbutveckling, 25 % applikationsutveckling,
40 % mobilwebbutveckling (genom dotterbolaget Mobilwebb.com),
10 % enkla tjänster såsom friläggning av bilder.
På webben ... websearchpro.net

Senaste nytt


Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Svenskar, såna är vi - i utländska ögon


- CIO Sweden:

Sourcingduellen: Qbranch mot Telecomputing


- CIO Sweden:

Coops CIO byter lungor och hjärta på it-avdelningen


- CIO Sweden:

Den nya digitalchefen - ett hot mot CIO:er


- CIO Sweden:

Här är outsourcingländerna med sämst engelska


- CIO Sweden:

Därför bör CIO:n flörta med marknadschefen


- CIO Sweden:

Därför satsar de i Sarajevo


- CIO Sweden:

Adobe het måltavla för cyberattacker


- CIO Sweden:

SAP: Därför är Hana det största som hänt på 20 år


- CIO Sweden:

Deras app sätter betyg på kundtjänst


- CIO Sweden:

5 tips för hur du bygger din sociala mediestrategi


- CIO Sweden:

Så använder du Big Data i din marknadsföring


- CIO Sweden:

Växande intresse för sociala samarbetsverktyg


- CIO Sweden:

Molnet blir allt säkrare


- CIO Sweden:

"Sveriges modernaste pensionär" ska inspirera äldre att använda nätet


- CIO Sweden:

Därför växer BI-marknaden


- CIO Sweden:

"It är för viktigt för att lämna åt it-avdelningen"


- CIO Sweden:

Därför tar indierna över


- CIO Sweden:

"Sourcingavtalen är för långa"


- CIO Sweden:

Så blir du specialist på att nätverka

På gång

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 4/2013

Bio med CIO

CIO Partner-krönikor

- CIO Sweden:

"Outsourca molnet - vår erfarenhet"


- CIO Sweden:

"Outsourca IT-recovery!"

CIO-blogg

Krönikor

- CIO Sweden:

Verksamhetens sociala medium


- CIO Sweden:

Mogna modeller för enterprise architecture


- CIO Sweden:

CIO-veteran: "Sluta köra it-projekt"

Mest läst just nu


CIO överallt

CIO Sweden på:           

Artikelarkivet

Lägesrapporten 2013

CIO överallt


Håll koll med våra nyhetsbrev – CIO-brevet, Ledarskap & Styrning och SOA/EA. Anmäl dig här!

Köp CIO Sweden som PDF i IDG Shop.

Följ oss på:           





Aktuella event

Lediga jobb

Utvalda jobb

Mer business intelligence

CIO-twitter

Adtech Har du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Ulrika Sandhill.

Kontakta CIO Sweden

Om cookies, personuppgifter & copyright

Adress: Karlbergsvägen 77, 106 78 Stockholm.
Telefon: 08-453 60 00 [Karta

Copyright © 1996-2012 International Data Group